Zapachy życia
2012-06-21

„Zapachy Życia"

"Moc zapachów" to temat przewodni tegorocznej edycji Konkursu Plastycznego "Zapachy Życia". Konkurs jest organizowany przez Dom Kultury w Rybniku Boguszowicach. Prace można wysyłać do 7 września. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbędzie się 26 października.

Gorąco zachęcamy do wzięcia udziału!

więcej nt. konkursu: http://www.radio90.pl/konkurs-plastyczny-zapachy-zycia.html

komentarze (0) | więcej... | opublikowano w kategorii: ciekawostki
Komputery, które czują zapach?
2011-08-24

W Gazeta.pl znajdujemy bardzo ciekawą informację, że naukowcy IBM stworzyli prototypy komputerów, które mogą funkcjonować jak ludzki mózg! Te chipy w przyszłości mają przyczynić się do wykreowania maszyn, które będą postrzegać rzeczywistość, przetwarzać informacje i oceniać sytuacje.

"Wyobraźmy sobie system świateł drogowych, który będzie przetwarzać obrazy, dźwięki i zapachy i będzie w stanie analizować sytuację na tyle szybko, żeby zapobiegać tragediom - mówi Dharmendra Modha, prowadzący projekt centrum badawczgo IBM. Do tej pory IBM przeprowadzić proste testy chipów polegające na nawigacji, rozpoznawaniu schematów i sortowaniu informacji.

IBM, który bada sztuczną inteligencją od 1956 roku, przekonuje chipy będą mogły odbierać rzeczywistość przy pomocy różnorodnych sensorów, przetwarzać informacje i podejmować decyzje o określonych działaniach. Takie komputery będą mogły w przyszłości m.in. monitorować zbiorniki wodne i informować o zagrożeniu tsunami dzięki wykorzystaniu sieci sensorycznej kontrolującej temperaturę, ciśnienie i poziom wody."

A ile mogą przynieść do branży marketingu zapachowego? ...

 

źródło: http://bit.ly/npzanK

komentarze (0) | więcej... | opublikowano w kategorii: ciekawostki
Jak czujemy i zapamiętujemy zapachy?
2011-08-24

Na portalu Perfumy-Magazyn.pl krótko i treściwie jest przedstawiona odpowiedź, jak czujemy i zapamiętujemy zapachy.

"Różni nas nie tylko płeć, poglądy, zainteresowani i styl, ale także sposób w jaki postrzegamy i zapamiętujemy zapachy. Mężczyźni mają lepszą pamięć węchową (dlatego przeważnie oni są twórcami perfum, tzw. nosami), a kobiety potrafią po zapachu rozróżnić płeć i nastrój pachnącej osoby."

Warto przeczytać więcej na ten temat.

źródło: http://perfumy-magazyn.pl/poradnik/jak_czujemy_i_zapamietujemy_zapachy-107.html

komentarze (0) | więcej... | opublikowano w kategorii: ciekawostki
Góry pachnące kardamonem
2011-07-26

Przewodnik z maczeta w dzungli - Kambodża, fot. Regina Skibińska"Przez gęstwinę ciężko się idzie, nawet promienie słoneczne z trudem przebijają się przez zielony sufit. Trudno zorientować się, jaka jest pogoda. Po wyjściu z gąszczu zobaczymy duże świeże kałuże - w dżungli spadło kilka kropel, a jak się okazuje, była to ulewa. W powietrzu unosi się znajomy zapach. Przewodnik podaje mi kawałek kory i mówi, że to kardamon - teraz rozumiem, skąd nazwa tych gór..."

Piękny opis wyprawy do Kambodży i jej zapachu:

http://bit.ly/pLzMGW

komentarze (0) | więcej... | opublikowano w kategorii: ciekawostki
Preferencje zapachowe mężczyzn
2011-07-22
Podobno mężczyźni wolą wąchać boczek niż noworodka. Przynajmniej tak przekonują brytyjscy naukowcy z OnePoll.com, gdyż do takich wniosków doszli w swoich badaniach. Próba badania to 4000 Brytyjczyków. Temat badania: preferencje zapachowe Brytyjczyków oraz rola, jaką zapachy odgrywają w ich codziennym życiu.

Kobiety wg badania lubią zapach:
- świeżo pieczonego chleba,
- skoszonej trawy,
- czystej pościeli,
- kwiatów, wanilii,
- świeżo zmielonej kawy,
- czekolady,
- niemowlaków,
- lawendy i deszczu.

Najbrzydszymi zapachami dla kobiet są zapachy:
- potu,
- publicznych toalet,
- wymiocin,
- kosza na śmieci,
- mokrej sierści psa,
- dymu z papierosów,
- śmierdzących stóp.

Natomiast mężczyźni preferują zapach:
- świeżo upieczonego chleba,
- czystej pościeli,
- świeżo skoszonej trawy
- ryby z frytkami,
- pieczeni,
- kawy,
- świeżego powietrza po deszczu,
- lawendy
- czy placka jabłkowego.

Według badania mężczyźni wybiorą zapach benzyny i smażonego boczku niż zapach noworodka!

 Generalnie Brytyjczycy lubią zapachy:
1. świeżo upieczonego chleba
2. czystej pościeli
3. świeżo skoszonej trawy
4. kwiatów
5. świeżo zmielonej kawy
6. świeżego powietrza po deszczu
7. wanilii
8. czekolady
9. ryb z frytkami
10. smażonego boczku
11. pieczeni
12. noworodków
13. cytryny
14. lawendy
15. benzyny
16. placka jabłkowego
17. świeżo zapalonej zapałki
18. róż
19. konfetti
20. gumowych opon

źródło: http://medycyna24.pl/jakie-zapachy-lubia-mezczyzni

komentarze (0) | więcej... | opublikowano w kategorii: ciekawostki
Pachnący świat...psa
2011-07-21

W PAP Nauka Polska pojawił się niezwykły artykuł dotyczący roli zmysłu węchu w życiu psa. Okazuje się, że najważniejszym ze zmysłów dla psa jest węch. Odczuwa on bowiem ponad pół miliona zapachów. Ludzie dla porównania zaledwie 10 000.

Polecamy lekturę: http://bit.ly/rizFHa
komentarze (0) | więcej... | opublikowano w kategorii: ciekawostki
Tajniki perfumiarza...
2011-06-29

Polecamy krótki wywiad z perfumiarzem Moniką Kaletą, z którą rozmawiał Wojciech Cejrowski. Znajdziemy w nim kilka wskazówek, jakie zapachy działają na kobiety, a jakie na mężczyzn...

link do strony z wywiadem: http://vod.onet.pl/po-mojemu-wojciech-cejrowski,po-mojemu-wojciech-cejrowski,8309,3,8384,odcinek.html

komentarze (0) | więcej... | opublikowano w kategorii: ciekawostki
Zapach osoby wg jej grupy krwi?
2011-05-23
Teoria mówiąca, że powinniśmy jeść to, co jest właściwe dla nas ze względu na naszą grupę krwi, to nie nowość. Jednakże pomysł, by wybierać zapachy na podstawie grupy krwi, przyznam, że to całkiem oryginalna koncepcja.

Według nowego włoskiego domu perfumiarskiego Blood, który swoją działalność opiera na teorii zróżnicowania ludzi wg grupy krwi, pomysł dobierania zapachów wg grupy krwi jest czymś oczywistym. Podobno szerokie obserwacje i antropologiczne badania dowodzą, że ludzie o tej samej grupie krwi mają często podobne fizyczne i psychiczne cechy. Na tej podstawie stworzono 4 zapachy perfum Blood: O, A, B i AB, które miały być pod koniec marca tego roku wprowadzone do sklepów.

Każda kompozycja ma być mieszanką nut odpowiadających danej epoce, w której poszczególne grupy krwi zostały ukształtowane. Podobno najstarszymi ludźmi są myśliwi z grupą 0, dlatego perfumy o tej nazwie mają w sobie to, co silne, mocne, ludzkie i pierwotne. Następna grupa krwi to grupą A czyli zbieracze, którzy do mięsnej diety dołączyli warzywa. Kolejni to nomadzi, którzy charakteryzują się tym, że poznają na swojej drodze różne smaki i zwyczaje. Natomiast grupa krwi AB to już potomkowie pierwszych pokoleń. Dlatego są zmieszani, kosmopolitarni w dzisiejszym pojęciu.

Zatem:

"Perfum „0" - zapach skórzany, mieszający nuty tymianku, maliny, cibory jadalnej, hibiskusa, skóry, brzozy, drzewa cedrowego oraz metalu. Coś dla ludzi o mocnym temperamencie.

Perfum „A" - aromatyczna mieszanka nuty zielonego ogrodu, liści pomidorów, bazylii, anyżu oraz metalu. Znacznie miększa, bardziej zielona.

Perfum „B" - drzewienno-korzenny zapach łączący nuty czerwonego jabłka, wiśni, pieprzu, granatu i czarnej herbaty, otulone metalicznymi nutami i drzewem dębu indyjskiego.

Perfum „AB" - kompozycja mineralna złożona z aldehydów, aluminium i łupków połączonych z wodą i kamykami a także cedrowym drzewem."

źródło: http://www.we-dwoje.pl/grupa;krwi;a;perfumy,artykul,6009.html

komentarze (0) | więcej... | opublikowano w kategorii: ciekawostki
zapach wiosny...Świąt i Polski
2011-05-04

Bardzo osobisty opis zapachu wiosny, Świąt Wielkiej Nocy oraz inne zapachy wspominane z obczyzny.

Poniżej krótki wycinek wspomnień Józefa Dąbrowskiego:

"Siedzę sobie wśród żółtych żonkili i rozkoszuję się ich zapachem. Słodziutkim, mięciutkim, aksamitnym wręcz. Daję się spowić tą wonią bez reszty. Zamykam oczy, by zmysł węchu był przez chwilę jedynym moim kontaktem z otoczeniem. Jestem zapachowcem. Wonie ziemi i przyrody działają na mnie jak narkotyk. W domu mam kilka ziół w doniczkach, począwszy od werbeny i lawendy. Wącham je kilka razy dziennie. Lada dzień wykiełkują mi na balkonie trzy mięty - pospolita, cytrynowa i czekoladowa. W maju posadzę bazylię toskańską, grecką i hiszpańską. Do pełni szczęścia zabraknie mi jednak naszej polskiej maciejki.

*

Wiosenny zapach sosen w piniarium w Central Parku przypomina mi niezmiennie woń sosen świderskich. Zapach zielonych szyszek jest jednym z zapachów mojego dzieciństwa. Podobnie jak woń rumianku i macierzanki. W maju, Świder spowijał także zapach kwitnących bzów i czeremchy, zaś na przełomie maja i czerwca był on we władaniu woni akacji, jaśminu i dzikich róż. Zapach tych kwiatów kojarzy mi się do dziś z Bożym Ciałem"...

więcej:

http://kurierplus.com/?module=displaystory&story_id=4920&format=html
komentarze (0) | więcej... | opublikowano w kategorii: ciekawostki
Głód wyostrza węch...
2011-04-06

"Kiedy muszki owocowe robią się głodne ich węch wyostrza się w poszukiwaniu następnego posiłku - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Cell". Autorzy badań mają nadzieje, że wyniki ich badań na muchach będzie można wykorzystać przy próbach opracowania nowych skutecznych metod kontrolowania apetytu u ludzi."

Ciekawy artykuł o badaniu łaknienia muszek owocowych. Czy wyniki badań pomogą nam poznać tajniki funkcjonowania ludzkiego zmysłu węchu...?

Zachęcam do artykułu: http://www.naukawpolsce.pap.pl/palio/html.run?_Instance=cms_naukapl.pap.pl&_PageID=1&s=szablon.depesza&dz=ciekawostki&dep=381076&data=&lang=PL&_CheckSum=-1988221599

komentarze (0) | więcej... | opublikowano w kategorii: ciekawostki
1 2 3 4 5
kategorie w blogu:
copyright (c) marketingzapachowy.info 2006-2014
opieka nad blogiem: D2B