Utrata węchu - katastrofa czy drobnostka w życiu człowieka?
Katarzyna Michalczyk - 2007-03-31

Prawie każdy, kto przeszedł przeziębienie doświadczył tymczasowej utraty węchu. Wyobraźmy sobie, co by się stało, gdyby niezdolność do odczuwania zapachów dotknęła nas na stałe i nie moglibyśmy nigdy więcej cieszyć się aromatem świeżo upieczonych ciasteczek albo dopiero co ściętych kwiatów.

Chociaż utrata zmysłu węchu nie jest aż tak wielką stratą jak utrata wzroku czy słuchu, to przerwanie zdolności odbierania bodźców zapachowych, całkowite bądź częściowe, dotkliwie pogarsza komfort życia. Miliony Amerykanów cierpi na zaburzenia zmysłu węchu. W ciągu ostatnich lat naukowcy wykazali wzrastającą liczbę dolegliwości węchowych i zmian w jakości życia spowodowanych zakłóceniami odbierania zapachów.

Całkowita utrata zmysłu węchu, Anosmia, wynika z rożnych przyczyn i może mieć głęboki skutek w jakości dalszego życia. Uszkodzenia olfaktoryczne - znacząca utrata węchu, dotyczą 1-2% amerykańskiej populacji. Około 200 000 osób każdego roku w Stanach Zjednoczonych poszukuje pomocy medycznej związanej z zaburzeniami węchu. Często uszkodzenia zmysłu węchu pozostają niewykryte, mimo to dysfunkcje węchu mogą poważnie zmienić komfort życia czy nawet doprowadzić do wielu niebezpiecznych sytuacji.

Badania pokazują, że większość z dwóch milionów Amerykanów, których dotknęła utrata węchu ma przynajmniej 65 lat, jako że zmysł węchu ma tendencję do słabnięcia wraz z wiekiem. Według dr Susan Schiffman (Duke Univerity) „stopniowa redukcja bądź strata smaku czy węchu jest niefortunną lecz normalną częścią procesu starzenia". Dodatkowo, populacja starsza wiekiem jest bardziej podatna na różne typy infekcji, które prowadzą do uszkodzeń węchu.

Pacjenci cierpiący na osłabienie węchu, częściowe czy całkowite, zwykle wskazują na problemy powiązane z jedzeniem i poczuciem bezpieczeństwa, odkąd nie są w stanie rozpoznać ich własnych zapachów (Hummel,2003). Zmysł węchu determinuje smak pożywienia, napojów i jest istotnym wykrywaczem ewentualnego niebezpieczeństwa, takiego jak gaz, dym, zanieczyszczenia, zepsute jedzenie. Zmiany dotyczące zmysłu węchu mogą także osłabić system odpornościowy i przyczynić się do zaburzeń pokarmowych.

Zmysł węchu jest generalnie najmniej docenianym przez ludzi zmysłem. Dopiero, gdy - odpukać-rzeczywiście przyjdzie nam stracić tę zdolność, zobaczymy jak ważna jest to sprawa wzbogacająca nasze życie i percepcję otaczającego nas świata.

artykuł w kategorii: jak to działa...
komentarze
szyszka 2008-04-19 16:59:55

Czytalam kiedys ksiazke o psychologii, w ktorej autor twierdzil (a reczej podawal fakty naukowe), ze przy utracie wechu polowo procent badanych nie rozpoznala roznicy pomiedzy jablkiem, a cebula!
Pomyslalam sobie, ze to bzdura, gdyz jablko w znaczacym stopniu rozni sie od cebuli pd wzgledem smaku!
Jednak kilk dni temu zachorowalam na bardzo... obfity katar i autentycznie nie odczuwam zadnych zapachow!
Teraz juz rozumiem te fakty naukowe o jablku i cebuli...
Jednym slowem: doceniajmy nasz wech!

napisz swój komentarz
UWAGA !!! Blog jest moderowany.
Komentarze obraźliwe, lub nie związane z tematem będą usuwane.

Tagi:
[bold] tekst pogrubiony [/bold]
[quote] cytat [/quote]

 

kategorie artykułów:
Katarzyna Michalczyk

pracownik agencji reklamowej

 

 

 

copyright (c) marketingzapachowy.info 2006-2014
opieka nad blogiem: D2B