Tajemnice marketingu zapachowego w SPA
Agnieszka Dąbrowska - 2007-09-03
W dzisiejszych czasach walka o konsumenta coraz częściej toczy się poza jego świadomością. Jest to bitwa o jego emocje, wrażenia, a co za tym idzie o jego zmysły, dzięki którym tworzy się w konsumencie pewna wizja rzeczywistości.

Ogromne znaczenie w tej gonitwie mają alternatywne metody komunikacji sensorycznej, a w szczególności zapach. W miejscach typu SPA czy w salonach odnowy biologicznej staje się on niezbędny. Tam ustępują miejsca wszelkie argumenty racjonalne. Prym wiedzie nasze doznanie zmysłowe. To dla niego w końcu zjawiamy się w SPA. Warto zatem zapoznać się z nową koncepcją marketingową zwaną marketingiem zapachowym.

Czym w istocie jest tajemniczy marketing zapachowy?

Najprościej rzecz ujmując, jest to wzbogacanie naszego miejsca niezwykłym i indywidualnie do nas dobranym zapachem. Działanie to może spełniać różne cele: od pobudzania do intensywnej pracy, motywowania po relaksowanie do przenoszenia w inny, magiczny świat doznań. Dla firmy go stosującej gwarantuje to wyróżnienie wśród konkurentów a nawet logo zapachowe, czyli taki klucz do zachowania firmy na bardzo długo w pamięci.

W przypadku ośrodków typu SPA, marketing zapachowy ma oczywiście spełniać dwa ostatnie cele. Ma on powodować pewne specyficzne wrażenia, czy wręcz przeżycia o takiej treści, jaki jest zapach. Może być to komunikat ocieplający (zapach cynamonu, miodu, wanilii), bądź ochładzający (zapach mięty, alg morskich). Można także połączyć wrażenia relaksu z morskimi obrazami. Siła i możliwość kreacji wyobrażeń o danym miejscu jest nieograniczona, tak jak zapach i przeżycia z nim związane nie mają granic.

Dla przykładu zastanówmy się nad zapachem, który wywołuje skojarzenia z morzem - rześkość oraz ciepło kamieni skąpanych w delikatnym słońcu, z zielonymi roślinami - obrazami kołyszącymi zmysły i oddalającymi troski. Zapach piasku i delikatnego wiatru odświeżają i przenoszą w inny, niemal bajkowy świat. Zapach pachnących słodyczą, zroszonych i muśniętych porannym słońcem kwiatów. Chwila wytchnienia, refleksji i rozpieszczenia zmysłów. Delikatne aromaty pozwolą przenieść się do krainy marzeń.

W zapachu jeszcze jedna rzecz jest warta uwagi - tyle mamy opisów zapachu, ile ulegających jemu osób. Każdy ma własne zapachowe obrazy i indywidualne przeżycia z nimi związane. Tak naprawdę każdy zapach tworzy bardzo indywidualne a nawet prywatne doznania.

Korzyści z marketingu zapachowego

Zapachy mogą silnie przekazywać emocjonalne wartości, które jako wewnętrzne obrazy zachowują się w pamięci i wywołują silny wpływ na zachowanie klienta. Powstałe wewnętrzne obrazy mogą być aktywowane zarówno za pomocą bodźców wizualnych jak i węchowych. Powiązane są silnie z emocjami i przywołują miłe wspomnienia od razu gdy pojawi się „zapachowy wyzwalacz". Jest to istotne dla pozycjonowania firm, gdyż dzięki niemu osiąga się upragniony i rozpoznawalny image danej marki. Dzięki niemu salon SPA pozostaje na długo w pamięci, ale - co ważniejsze - kuracjusz pełniej korzysta z pobytu.

Końcowe uwagi

Marketing zapachowy można stosować w różnych miejscach nie tylko w SPA. Mimo, iż ten temat jest niezwykle „wdzięczny", jest jednocześnie bardzo niebezpieczny w rękach laików [niestety :(]. Z drugiej strony, jego wpływ na podświadomość jest nadal tematem badań. Z tego powodu bardzo gorąco zalecam stosowanie marketingu zapachowego, ale tylko w konsultacji z profesjonalną firmą marketingu zapachowego.

Agnieszka Dąbrowska
Redaktor portalu www.marketingzapachowy.info


artykuł w kategorii: SPA
komentarze
brak komentarzy...
napisz swój komentarz
UWAGA !!! Blog jest moderowany.
Komentarze obraźliwe, lub nie związane z tematem będą usuwane.

Tagi:
[bold] tekst pogrubiony [/bold]
[quote] cytat [/quote]

 

kategorie artykułów:
Agnieszka Dąbrowska

magister zarządzania (specjalizacja marketing; praca magisterska na temat marketingu zapachowego)

copyright (c) marketingzapachowy.info 2006-2014
opieka nad blogiem: D2B