Pachnący Supermarket Sztuki
Jakub Leszczyński - 2007-11-04
Międzynarodowe Biennale (im)mortal love młodych artystów polskich i zagranicznych zaskakiwało w tym roku nie tylko oryginalnością nadesłanych prac, ale również miłym zapachem unoszącym się w czasie poniedziałkowego wernisażu (22.10.2007).

Fundacja Supermarket Sztuki zorganizowała drugie międzynarodowe biennale, które przyciągnęło uwagę 230 artystów, którzy zgłosili łącznie ponad 330 propozycji. Zgłoszenia napłynęły z takich krajów (poza Polską) jak: Czechy, Austria, Węgry, Słowacja, Litwa, Rosja, Hiszpania, Słowenia, Niemcy, Estonia, Chorwacja, Francja, Wielka Brytania, USA, Kanada, Finlandia, Szwecja, Włochy, Rumunia, Belgia, Tajlandia, Izrael, Macedonia, Filipiny, Szwajcaria, Serbia, Brazylia, Ukraina, Holandia, Grecja, Chiny... Zaprezentowane zostały fotografie, filmy video, obiekty przestrzenne, performance taneczne, dźwiękowe oraz tradycyjne formy artystyczne jak np. obrazy na płótnie. Jury wybrało 50 młodych artystów z różnych krajów, których dzieła są prezentowane na wystawie. Otwarcie imprezy uszlachetniał zapach z kolekcji firmy ad*aroma - marketing zapachowy.

(im)mortal love tematem wystawy

Supermarket Sztuki jest niezależnym (offowym) projektem promującym młodych artystów. Ma on charakter dynamiczny - ewoluuje i zmienia się. Naszą ambicją jest inspirowanie artystów, a także odbiorców. W tym celu nadajemy prezentacji kontekst tematyczny, znaczeniowy. (im)mortal love jest tematem tegorocznej prezentacji projektu. Artyści wyrażają swoje doświadczenia i przeżycia dotyczące kontekstu miłości - śmierci. Poza tym (im)mortal love odnosi się do społecznego, kulturowego i osobistego kontekstu uczuć. Cechy wspólne doświadczenia miłości/śmierci zostaną skonfrontowane z indywidualnymi i kulturowymi różnicami. Wystawa podejmuje dialog pomiędzy tradycją kulturową (mitologia, Biblia, dzieła literackie), współczesną refleksją filozoficzną i socjologiczną. Tytuł wystawy może sugerować różne, odmienne znaczenia miłości - śmierci, jak: nieszczęśliwa miłość, zraniona miłość, miłość narcystyczna, utracona miłość, ślepa miłość, miłość, która jest ofiarą, poświęceniem, miłość platoniczna i miłość erotyczna. Za każdą definicją miłości kryje się pragnienie, pożądanie, tęsknota, nadzieja, przerażenie i lęk, potrzeba akceptacji i spełnienia. Znajdują one wyraz w różnego rodzaju formach ekspresji, rytuałów, zwyczajów, zachowań jak: uwodzenie, tworzenie związków miłosnych, seks, opiekowanie się itd. Wszystkim formom miłości towarzyszy perspektywa śmierci - końca, który przeraża, co sprawia, że staramy się oswoić z myśleniem o nim poprzez różne strategie, np. poprzez tabuizowanie tego tematu w kulturze."- mówi Agnieszka Żechowska, kuratorka wystawy.

Zapachowe wrażenia z wernisażu

Zaprezentowany zapach - Red Love - nie tylko nazwą pasował do wystawy. Jego unikalne cechy otwierają do zbliżeń, do kontaktów międzyludzkich, także do miłości. Równie dobrze zapach ten mógł odgrywać rolę jednego z bohaterów imprezy. Stanowił interpretację tematu wystawy od strony wrażeń zmysłowych, lekkich i ulotnych, a jednak niezwykle wartościowych. Był komentarzem wobec miłości upragnionej, która mija i nie trwa wiecznie. W ten sposób Red Love podkreślał temat wystawy i dodatkowo wypełniał przestrzenie pełne oryginalnych prac młodych artystów. „Aromat dyskretnie towarzyszył spotkaniu ludzi podczas wernisażu wystawy. Zapach był pozytywnie odbierany, intrygował, dostarczał przyjemności i budził zainteresowanie młodych osób" mówi Agnieszka Żechowska, kuratorka wystawy. „Wernisaż zyskał w ten sposób nowe medium, medium niestety rzadko wykorzystywane w sztuce współczesnej. Być może jest to początek tworzenia projektów sztuki współczesnej pełnych emocji podkreślanych wszystkimi bodźcami środowiskowymi... także zapachem" - podkreśla Agnieszka Dąbrowska z firmy ad*aroma - marketing zapachowy.

Projekt jest prezentowany w niezależnym miejscu w centrum Warszawy w budynku przy ul. Górskiego 9 (wejście od ul. Szpitalnej) oraz w nowo powstałej Galerii LETO mieszczącej się przy ul. Hożej, w terminie od 22 października do 9 listopada br.

Gorąco zapraszamy do zwiedzania...

artykuł w kategorii: OUTDOOR
komentarze
brak komentarzy...
napisz swój komentarz
UWAGA !!! Blog jest moderowany.
Komentarze obraźliwe, lub nie związane z tematem będą usuwane.

Tagi:
[bold] tekst pogrubiony [/bold]
[quote] cytat [/quote]

 

kategorie artykułów:
Jakub Leszczyński

marketingzapachowy.info

copyright (c) marketingzapachowy.info 2006-2014
opieka nad blogiem: D2B